Witaj. System subrosa rozpoznał cię jako: gość   :: wróć na stronę główną.
Online
Obecnie jest 1 gość i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.
poniedziałek, 10 września 2007 - 10:23

Strona gotowa do druku
Necromunda

W tekście tym wykorzystuję fragmenty poprzedniego artykułu, dzięki czemu mam nadzieję ułatwić Czytelnikowi lekturę, a sobie podczepianie zdjęć przy właściwych opisach etapów budowy. Jeżeli ktoś chciałby zbudować sobie coś podobnego, to z pewnością poprzednia część cyklu będzie pomocna, gdyż zawiera o­n dokładniejsze opisy niektórych czynności.

Szkielet galerii

Uwaga: na zdjęciach pokazałem jedynie mały kawałek siatki, a tym samym - mały kawałek galerii. Aby wykonać galerię dłuższą, trzeba po prostu przygotować dłuższy kawałek siatki, o długości odpowiedniej dla zamierzonej galerii. Ustaliłem szerokość galerii na 2,5 kratki. Oznaczało to, że z uwzględnieniem balustrady (1,5 kratki) i szerokości chodnika (2,5 kratki) cały kawałek siatki musiał mieć szerokość 5 kratek (jeden bez dolnej krawędzi). Pięć, a nie cztery, gdyż dodatkowy rząd (ten bez krawędzi dolnej) miał zostać wbity w otwory nawiercone w silosie i tym samym utrzymywać całą konstrukcję.

Przyszedł czas na wygięcie balustrady. W tym celu zagiąłem pasek o 90 stopni w połowie drugiej kratki. Otrzymałem dzięki temu balustradę o pożądanej wysokości 1,5 kratki.

Tak przygotowany pasek wciąż nie nadawał się do przymiarki, z tej prostej przyczyny, że nie dawał się w żaden sposób zagiąć w łuk. Należało zatem przerzedzić druty tworzące pasek. Sposób, w jaki to zrobiłem, najlepiej ilustruje zdjęcie poniżej:

Na zdjęciu tym dobrze widać pozostałości po wyciętych drutach łączących poszczególne żebra pomostu. Widać również, że z żeber pozostawiłem co drugie. Prostopadłe do zachowanych żeber druty trzymają się wyłącznie na pozostałościach żeber wyciętych, są odcięte od żeber zachowanych (nie dotyczy to dwóch rzędów drutów tworzących balustradę - o­ne spajają wszystkie żebra w jedną całość).

Kolejne etapy, przygotowujące element galerii do zamocowania na silosie, widać na zdjęciach poniżej:

I wreszcie etap końcowy - zamocowanie w silosie. Pokrywka od słoika imituje przekrój silosa, kawałek styropianu nie imituje nic, służąc jedynie do podparcia galerii na czas wykonywania zdjęcia. Kawałki siatki nachodzące na pokrywkę ilustrują, jak powinny być nawiercone otwory w silosie, by druty te osadzić.

Chodnik na galerii

Do jego wykonania użyłem siatki aluminiowej. Najpierw przygotowałem kawałek siatki odrobinę większy niż kwadrat opisany na okręgu wyznaczonym przez galerię. Następnie ustawiłem silos na środku siatki i obrysowałem go markerem.

Wyznaczony w ten sposób okrąg wyciąłem nożycami, przecinając otaczającą go siatkę w jednym miejscu.

Po tym zabiegu nałożyłem resztę siatki przez powstały otwór na silos i położyłem na galerii.

Teraz przy pomocy markera odrysowałem na siatce przebieg balustrady, uzyskując w ten sposób drugi okrąg.

Po wycięciu go nożycami uzyskałem kształt chodnika, który po ewentualnych drobnych korektach powinien się już zmieścić na galerii.

Miejsce, w którym chodnik został przecięty przy wycinaniu środka, umieściłem przy drabince - tam i tak chodnika miało nie być. Pozostało już tylko dopasować dokładnie krawędzie chodnika do żeber przy drabince i zamocować chodnik na galerii.

To wszystko :)Komentarze

Inkq
10-09-2007 - 10:41

No i bardzo fajnie. Jak się wezmę za jakieś makiety do 40k to sobie skorzystam...

Morkai
10-09-2007 - 14:19

No qrcze Piotrze!! Rządzisz!! Pomysł jak zwykle prosty, a efekty po prostu świetne. Mam nadzieję, że kiedyś zagramy na całej makiecie :) BRAWA!!!

brother_bethor
10-09-2007 - 17:38

Świetny artykuł! Mam nadzieję kiedyś to wykorzystać na swojej makiecie.

Ardis_deLeveren
11-09-2007 - 10:11

Takie artykuły są dobre. Można się z nich dowiedzieć, o ilu to rzeczach człowiek nie pomyślał, jak planował swoje samoróbki... :D

Klarowna instrukcja montażu silosa. Grats. ;]

Slaw
19-09-2007 - 20:32
Ja nie mam w sobie za grosz energii do podejmowania takich wyzwań. Tym większe gratulacje ESie. A silos jest zer gut!

S.